
Прочетен: 536 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 18.11.2023 09:33

Един зрител на Пловдивската телевизия ни написа „КАТО СИ ПРЕДСТАВЯ КОЛКО Е ГОЛЯМ ТОЗИ ГРАД – КАТО ИСТОРИЯ, И КОЛКО МАЛКО ЗНАМ ЗА НЕГО, СЕ ЧУВСТВАМ ВИНОВЕН“.
За тези, които се чувстват виновни – продължаваме с ТВ рубрика „ТРИТЕ НАЙ“.
Водещата Йоана Криста Соколова ви попита миналата седмица дали знаете коя е „Къщата на трите вдовици“.
Отговорихе немалко зрители – между тях Стефан Ганозов, Руси Иванов, Мария Молдованска-Димова, Иван Дошков, Петър Троянов, Хаджи Петко и др.
С жребий за победител в това издание бе определен Стефан Ганозов.
Молим го да ни се обади, за да си получи наградата – книга за Пловдив по избор.
И така – съдбата на трите вдовици и на тяхната къща са описани в книгата на Петко Петков и Владимир Балчев „ЗАБРАВЕНИЯТ ГРАД“
Къщата се намира на днешната улица „Митрополит Панарет“. Това име й е дадено преди 120 години, но след 1944 името на „попа“ е сменено с име на комунист – Никола Господинов.
В тази стара къща са живели по времето на Източна Румелия, а може би още по-преди три вдовици- майка с две дъщери
През далечната 1883 г. те дали подслон на някакъв чуждестранен офицер, мъжът ги омаял и те му прехвърлили къщата. Той веднага я заложил и профукал парите. След известно време дошъл съдия-изпълнител с намерение да изхвърли жените на улицата. И те щели да останат бездомни, ако не се намесил тогавашният пловдивски митрополит Панарет, който платил дълга им още същия ден и така спечелил благодарността на квартала. През 1902 г. на къщата била поставена табела "Улица митрополит Панарет", като това бил първият надпис на улица, поставен в Пловдив. И може би това е улицата с най-заслуженото име
Пловдивският митрополит Панарет е роден като Петър Иванов Мишайков . Произхожда от големия български род Мишайкови от село Пътеле, Южна Македония,
През 1861 година,във време на църквони раздори , Цариградската патриаршия го назначава за митрополит в Пловдив след уволнението на миналия на българска страна митрополит Паисий Пловдивски. Първоначално Панарет е лошо приет от българското население в града, но през 1868 година се отмята от Патриаршията и прегръща българската църковна кауза.
След края на Руско-турската война в 1878 година Панарет е един от водачите на съпротивата срещу Берлинския договор.
Та когато минаваме по тази улица и покрай къщата, която е запазена, макар да е разположена върху днешния тротоар, да си спомним, че в Пловдив е имало и мошеници, и добри хора, чиито имена трябва да се знаят.
И да благодарим на тези, които са запазили къщата и нейната история.Да поменем и Митрополит Панарет.
А сега следващият въпрос.
В район Тракия последните години се сложиха няколко възпоменателни надписа на известни пловдивчани, живели тук.
Може би предстои ознаменуването на още една известна личност – голяма певица. Тя е живяла в началото на Тракия – в блоковете с номера преди 30. Коя е тя? С какво е била известна.
Пишете, звънете.
Най-лесно е да пишете на пощата ни potv@abv,bg.
Може да дадете идея за нова загадка...
Белинташ – звездна карта, издялана от бо...
Ако София бе Чернобил
