
В 13-то издание на ТВ ИГРА „ТРИТЕ НАЙ“ продължихме да се опитваме да запълваме някои вероятно бели петна в познанието на пловдивчани за историята на своя град.
Последният въпрос, зададен от Йоана Криста Соколова, беше: Кой е написал „ ТОВА Е ФИЛИПОПОЛ. ТУК ИМА МНОГО ЗЛАТО И СРЕБРО И МНОГО МОШЕНИЦИ“
Възможни отговори:
А.АПОЛОН КЕНДРАСИЙСКИ
Б. ЛУКИАН САМОСАТСКИ
В. ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ
Изречението звучи много познато. То е част от един много популярен цитат, който се използва почти във всеки филм за Пловдив. Негов автор е ЛУКИЯН САМОСАТСКИ
Ето го целият.
„Летели боговете Хермес и Херакъл на тепетата и Хермес казал
Наистина, Херакле, това е най-големият и най-красивият от всички градове. Отдалеч блести красотата му и една голяма река тече съвсем близо до него - това е Хебър, а градът е дело на известния Филип".
По принцип всички, които използват цитата, спират. И умишлено пропускат следващото изречение
А то е:
„ТУК ИМА МНОГО ЗЛАТО И МНОГО...МОШЕНИЦИ.“
Дали мошеническият ген още си стои в нас? - много вероятно.
Но така или иначе верният отговор е ЛУКИЯН САМОСАТСКИ.
Той живее през втори век, и е древногръцки, риторик и памфлетист, който е обичал да се подиграва с суеверия, религиозни практики и вяра в паранормалното..
Всъщност в диалога между Хермес и Херакъл откриваме характерната за автора ирония. Познатият ни осакатен варинт, който се цитира и прецитира от поколения, си е елементарна туристическа информация. И си е малко мошеничество
Някои предположиха, че цитатът е от Аполон Кендарсийски – отговор А. Кой е той
Аполон Кендрасийски не е писател, а бог
На негово име в града ни е имало игри, имало е и храм , който се е намирал на тепето Кендрисос (днес Джендем тепе или Младежки хълм). Това са били най-бляскавите игри, посветени на бог Аполон в света. Стигнало се до там, че игрите във Филипопол се съревновавали с тези, провеждани на Олимп в чест на върховния елински бог – Зевс, но изразяващи уважение и към останалите богове.
А доскоро имаше идеи на върха на Джендем тепе Вместо културно да възстановим паметта за храма на Аполон, да издигнем гигантски кръст или гигантски паметник на някой български хан.
Третият вариант - Любен Каравелов. Големият български писател е написал интересни неща за Пловдив, които не са много известни, защото не са достатъчно патриотични. Но това е друга тема.
Наградата - книгата на Евгений Тодоров „Особености по филибелийския характер“, където има подробности по темата с написаното от Лукиан Самосатски, спечели Илия Илиев.
А ето и новата загадка
След Берлинския договор от 1878 година Пловдив става столица на Източна Румелия.
Начело на провинцията е назначен Алеко Богориди. Титлата му е Генерал губернатор.
Той идва от Истанбул с влак. Развълнувани пловдивчани го чакат на гаровия перон и гадаят: Какво ще видят на главата му.
А. Корона?
Б. Калпак?
в.Фес?
Кой е верният отговор – какво е имало на главата на първия генерал-губернатор на Източна Румелия Алеко Богориди, когато слиза на Пловдивската гара, за да поеме управлението на все още несвободната провинция?
Пишете, звънете.
Най-лесно е да пишете на пощата ни potv@abv,bg.
Може да дадете идея за нова загадка...
МОЖЕ ДА ГЛЕДАТЕ ПРЕДАВАНЕТО И НА АДРЕС
https://www.youtube.com/watch?v=mQcUX2_R3JM
Човечеството вече е било веднъж на косъм...
Сцени от живота в четвъртата икономика в...
