07.04.2008 18:04 - В памет на Иван Бобеков
Автор: 3nai Категория: Регионални
Прочетен: 4368 Коментари: 3 Гласове:
0

Иван Бобеков

На втори април казахме за последен път сбогом на един от най-добрите колоездачи в България Иван Бобеков. Той почина на 62 годишна възраст. Много от нашите зрители вече го бяха предложили за един от “100-те Пловдивчани на всички времена”, и това ни подтикна да направим предаване в негова чест, което се излъчи в деня на погребението му. Гости ни бяха Иван Георгиев – състезател, Стоян Бобеков – състезател и племеник на Ивен Бобеков, и Тодор Чанлиев – състезател. По надоло предлагаме на вашето внимание отбрани цитати от предаването, както и малко биографични данни за вече покойния Иван Бобеков.

Роден е на 17 септември 1940 в пловдив, но коренът на роде му е от Панагюрище.Започва да тренира колоездене сравнително съсно – на 16 години в спортната школа на Ос на БСФС. Само след вде години става републикански шампион за юноши.

Всестранно подготвен , физически здрав ,амбициозен, стабилен психически, той израства като един великолепен колоездач. Многобройни са спечелените отличия от него. Взема участие в осем състезания от пробега на мира /най-добро класиране 19 място/, в девет състезания от Обиколката на България. В нея той два пъти е индивидуален победител, шест пъти отборен победител като член и капитан на националния отбор на България , два пъти на трето място в индивидуалното класиране. По този начин Иван Бобеков десет пъти се е изкачвал на почетната стълбичка в Обиколката на България. През 1966 година печели купата за победител на обиколката на Средиземно море.Два пъти учавства на световни първенства за аматьори. През всичките години като състезател, той неизменно е лидер, водач, едновременно треньор и най-добрия състезател на отбора.Той се проявява като състезател еднакво добър на писта и на шосе.Прекратява активна състезателна дейност през 1969 на републиканската спартакиада.Става треньор на отбора на /мъже/ до 1977 година включително.

Иван Георгиев

Това което е постигнал и дал на българското колоездене е записано със златни букви в историята, но това което ни даде на нас не може да се опише с думи. За нас той беше като баща , учеше ни на добродетели и винаги е бил до нас.Направи от нас истински хора.Неговите думи завинаги ще звучат в душата ми “ Момчета, бъдете винаги честни и истински хора, пък другото само ще си дойде на мястото”

Тодор чанлиев

Както моят живот, така и неговия  е бил през повечето време на велосипеда.

Но само и единствено под неговото ръководство успях да  стана майстор на спорта. Той винаги е бил с много актуални виждания за спорта като цяло. Авангарден в мисленето си. Изпробваше новостите в треннировките ни и винаги успешно.Той постави началото на женското колоездене в Пазарджик. Но не беше добре възнаграден, затова стана трньор на Гърция за 7 години, и направи от тяхния отбор шампиони.